Znajdź ofertę

Nieruchomość

Transakcja

Miejscowość

Dzielnica

Cena

Metraż

Ilość pokoi

Piętro

Rynek

Numer oferty

Newsletter

podaj swój adres email, aby otrzymywać informacje o nowych ofertach

sprzedaj swoją nieruchomośc

Jakie są formy własności mieszkania?

Można wyróżnić cztery główne formy własności mieszkania albo prawa do użytkowania lokalu. Są to: własność odrębna, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu oraz lokal komunalny. Czym się różnią i co warto o nich wiedzieć?

Własność odrębna i SWLP

Własność odrębna, znana również jako własność pełna, daje właścicielowi pełne prawa do mieszkania. Właściciel ma prawo do korzystania, zarządzania, sprzedaży lub dziedziczenia nieruchomości. Odpowiada także za utrzymanie i konserwację mieszkania. Własność odrębna daje największą swobodę w dysponowaniu nieruchomością i jest najbardziej rozpowszechnioną formą własności mieszkań. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (SWPL) jest formą własności, która występuje w spółdzielniach mieszkaniowych. Osoba posiadająca SWPL staje się członkiem spółdzielni i ma prawo do korzystania z danego lokalu. SWPL daje pewne prawa i obowiązki związane z członkostwem w spółdzielni, takie jak udział w zarządzaniu i współdecydowanie o sprawach dotyczących nieruchomości.

Pozostałe prawa do użytkowania lokalu

Lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu (LSPDL) dotyczy sytuacji, gdy osoba wynajmuje lokal od spółdzielni mieszkaniowej. Osoba ta posiada prawo do korzystania z mieszkania na podstawie umowy najmu, ale nie jest właścicielem nieruchomości. LSPDL daje pewne prawa i obowiązki związane z najmem, takie jak opłacanie czynszu i przestrzeganie regulaminu spółdzielni. Z kolei lokal komunalny to forma własności, która jest przypisana do osób uprawnionych ze względu na określone kryteria społeczne lub ekonomiczne. Są one zwykle zarządzane przez jednostki samorządowe lub instytucje publiczne i przeznaczone dla osób o niższych dochodach oraz w trudnej sytuacji życiowej.